III Klinika Psychiatryczna we współpracy z: I i II Kliniką Neurologiczną, Poradnią Neurologiczną, Ursynowsko-Wilanowskim CZP oraz Zakładem Neurofizjologii Klinicznej rozpoczęła wykonywanie w ramach europejskiego projektu BE-SAFE badania klinicznego, które ma na celu wdrożenie i ocenę interwencji mającej poprawić bezpieczeństwo osób starszych w radzeniu sobie z problemami ze snem, z naciskiem na ograniczenie stosowania benzodiazepin i leków nasennych, powszechnie znanych jako „tabletki nasenne”.![]()
Interwencja wykorzystuje podejście zorientowane na pacjenta, oferując osobom starszym bezpieczne, stopniowe zmniejszanie stosowania tych leków. Pracownicy ochrony zdrowia zapewnią materiały edukacyjne oraz strategie wsparcia dla pacjentów i ich rodzin. ![]()
Jeśli pacjent ma 65 lub więcej lat i przyjmuje lek nasenny dłużej niż 3 miesiące i częściej niż 3 razy w tygodniu, może to oznaczać, że przyjmuje go szkodliwie.
Więcej informacji o badaniu można otrzymać kontaktując się z prof. Adamem Wichniakiem, tel. 22 4582-510,
email: besafe@ipin.edu.pl
BE-SAFE w skrócie
besafe-horizon.eu/pl/home
... Zobacz więcejSee Less
Photo
Światowy Dzień Snu obchodzony jest 14.03.2025 r.![]()
Tegoroczne hasło to „Uczyń zdrowy sen Twoim priorytetem” (Make Sleep Health a Priority).![]()
Dowody naukowe są jednoznaczne: Sen jest niezbędny dla zachowania dobrego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Dobra jakość snu umożliwia dobre samopoczucie i zwiększa odporność na choroby, podczas gdy zła jakość snu negatywnie wpływa na prawie wszystkie aspekty zdrowia ciała i umysłu. Dla zachowania dobrego stany zdrowia Sen jest równie ważny jak prawidłowe odżywiania się i aktywność fizyczna ! Nadszedł czas, aby uczynić zdrowy sen priorytetem.![]()
Jak można zacząć:
1) Utrzymuj regularny rytm snu.
2) Stwórz relaksujące środowisko do spania.
3) Zastanów się w ciągu dnia: czy czujesz się wypoczęty?![]()
Co to jest Światowy Dzień Snu?![]()
Światowy Dzień Snu, stworzony i organizowany przez World Sleep Society, to międzynarodowe wydarzenie, które buduje więzi i zwiększa świadomość na temat zdrowia snu wśród naukowców, pracowników systemu ochrony zdrowia, pacjentów i społeczeństwa. Uczestnicy z każdej z tych grup interesariuszy organizują działania podnoszące świadomość na temat zdrowego snu w swoich lokalnych placówkach ochrony zdrowia, instytucjach, firmach i społecznościach. Organizatorzy działań zgłaszają swoje aktywności na oficjalnej stronie internetowej Światowego Dnia Snu pod adresem worldsleepday.org. Zgłoszenie swojej aktywności pomaga w jej promocji i zachowaniu jej w historycznym rejestrze. Zgłoszone działania są automatycznie brane pod uwagę przy przyznawaniu Nagrody za wyróżniającą się aktywność, corocznej nagrody przyznawanej krótkiej liście działań wybranych przez komitet Światowego Dnia Snu.![]()
Komitetowi Światowego Dnia Snu współprzewodniczą dr Fang Han (Chiny) i dr Lourdes DelRosso (Stany Zjednoczone).![]()
Więcej informacji zamieszczonych jest na stronie: www.nfs.org.pl/index.php/dzialalnosc/swiatowy-dzien-snu/swiatowy-dzien-snu-2025/
... Zobacz więcejSee Less
Photo