12-ty Światowy Dzień Snu obchodzony jest 15.03.2019 r.
Tegoroczne hasło to „Zdrowy Sen, Zdrowe Starzenie Się” („Healthy Sleep, Healthy Aging”).
Tegoroczne hasło Światowego Dnia Snu podkreśla wpływ snu na życie człowieka i proces dojrzewania i starzenia się.
Dla większości dorosłych 7 do 8 godzin snu może być najważniejszą rzeczą, jaką mogą zrobić, aby poprawić swoje przyszłe zdrowie fizyczne i psychiczne. Dzieci potrzebują jeszcze więcej snu. Ostatnie badania pokazują, jak ważna jest odpowiednia ilość snu dla zachowania dobrego stanu mózgu. Podczas snu z mózgu usuwane są gromadzone się w ciągu dnia toksyny, które potencjalnie mogą uszkadzać starzejący się mózg. Ponadto sen utrzymuje połączenia pomiędzy neuronami szczególnie w czasie nauki i zapamiętywania nowych rzeczy z poprzedniego dnia.
Właściwa jakość i ilość snu ma podstawowe znaczenie dla starzenia się, zwiększa szanse na zdrowie fizyczne, poznawcze i emocjonalne. Uzyskanie dobrego snu w młodym i średnim wieku zmniejsza ryzyko otyłości i nadciśnienia, chroni przed schorzeniami związanymi z wiekiem oraz chorobą Alzheimera i wiąże się ze zmniejszeniem częstości występowania depresji. Według niektórych badaniach regularny sen jest powiązany z mniejszymi oznakami starzenia się skóry twarzy. Wiele wskazuje na to, że dobra jakość snu powinna mieć wysoki priorytet w naszym codziennym życiu.
Pojawiają się dowody sugerujące związek między przedwczesnym starzeniem się komórek a złą jakością snu. Badania wykazały, że skracanie długości telomerów, które kończą każdy chromosom jest związane z przedwczesnym starzeniem się komórek i ogólnie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka. Co ciekawe, osoby z obturacyjnym bezdechem sennym mają również krótsze długości telomerów, co sugeruje, że bezdech senny jest kolejnym czynnikiem powodującym przedwczesne starzenie się komórek.
informacje ogólne
- Światowy Dzień Snu (World Sleep Day – WSD) jest dorocznym wydarzeniem, które ma za zadanie podnieść poziom świadomości o zaburzeniach snu i związanych z nimi obciążeniach społecznych.
- Większości zaburzeń snu można zapobiegać bądź je leczyć jednak mniej niż 1/3 chorych szuka pomocy u lekarza specjalisty.
- Problemy związane ze snem są globalną epidemią, która zagraża zdrowiu i jakości życia 45% światowej populacji.
- Lepsze zrozumienie i większa ilość badań naukowych na temat snu pomoże zredukować społeczne obciążenia pochodzące od zaburzeń snu.
- Trzy podstawowe elementy, składające się na dobrą jakość snu to:
Czas trwania: powinien być dość długi aby osoba śpiąca czuła się wypoczęta i czujna następnego dnia.
Ciągłość: okres snu powinien być nieprzerwany.
Głębokość: sen powinien być dość głęboki aby dawać wypoczynek.